Time |
Sunday, 8 October |
Monday, 9 October |
Tuesday, 10 October |
10:00-11:00 |
Morning Invited Talks |
|
Andrew Ng Reinforcement Learning and Apprenticeship Learning for Robotic Control
|
Ulrich Simon The Usage of the Spectral Norm in Learning Theory: Some Selected Topics
|
Gunnar Raetsch The Solution of Semi-Infinite Linear Programs using Boosting-like Methods
|
11:00-11:30 |
Coffee Break |
11:30-12:20 |
Regression (chair: Joao Gama) |
Scientific Discovery (chair: Hiroshi Motoda) |
Document Clustering and Classification (chair: Klaus P. Jantke) |
|
Carl Smith Award
Rita Ribeiro and Luis Torgo Rule-based Prediction of Rare Extreme Values
Marc Boulle and Carine Hue Optimal Bayesian 2D-discretization for Variable Ranking in Regression
|
Catherine Blake and Meredith Rendall Scientific Discovery: A View from the Trenches
Jean Sallantin and Christopher Dartnell A Pragmatic Logic of Scientific Discovery
|
Krzysztof Ciesielski and Mieczyslaw Klopotek Text Data Clustering by Contextual Graphs
Yaakov HaCohen-Kerner, Hananya Beck, Elchai Yehudai and Dror Mughaz Identifying Historical Period and Ethnic Origin of Documents Using Stylistic Feature Sets
|
12:20-12:30 |
Short Break |
12:30-13:20 |
Data Streams (chair: Jose Luis Balcazar) |
Data and Knowledge Visualisation (chair: Luis Torgo) |
Text Mining (chair: ) |
|
Albert Bifet and Ricard Gavalda Kalman Filters and Adaptive Windows for Learning in Data Streams
Milton Severo and Joao Gama Change detection with Kalman Filter and CUSUM
|
Yukihiro Nakamura, Shin Ando, Kenji Aoki, Hiroyuki Mano and Einoshin Suzuki Strategy Diagram for Identifying Play Strategies in Multi-view Soccer Video Data
Antti Rasinen, Jaakko Hollmen and Heikki Mannila Analysis of Linux evolution using aligned source code segments
|
Gyorgy Szarvas, Richard Farkas and Andras Kocsor A Multilingual Named Entity Recognition System Using Boosting and C4.5 Decision Tree Learning Algorithms
Xin Wang and Ata Kaban Model-based estimation of word saliency in text
|
13:30-15:00 |
Lunch Break |
15:00-16:00 |
Afternoon Invited Talks |
Itemset and Sequence Mining (15:00-16:15) (chair: Einoshin Suzuki) |
|
Carole Goble Putting Semantics into e-Science and the Grid
|
Padhraic Smyth Data-Driven Discovery using Probabilistic Hidden Variable Models
|
Yasuto Higa, Shunsuke Inenaga, Hideo Bannai and Masayuki Takeda A new family of string classifiers based on local relatedness
Takashi Katoh, Kouichi Hirata and Masateru Harao Mining Sectorial Episodes from Event Sequences
Taneli Mielikainen, Pance Panov and Saso Dzeroski Itemset Support Queries using Frequent Itemsets and Their Condensed Representations
|
16:00-16:10 |
Short Break |
Short Break (16:15-16:30) |
16:10-17:25 |
Short Poster Presentations (16:10-17:40) (chair: Ljupco Todorovski) |
Remote Sensing and High Dimensional Data (chair: Michael May) |
Applications in Bioinformatics (16:30-17:20) (chair: ) |
|
Hanene Borchani, Nahla Ben Amor and Khaled Mellouli Learning Bayesian Network Equivalence Classes from Incomplete Data
Laurent Brisson Interesting patterns extraction using prior knowledge
Alipio M. Jorge, Fernando Pereira and Paulo J. Azevedo. Visual interactive subgroup discovery with numerical properties of interest
Lobna Karoui, Nacera Bennacer and Marie-Aude Aufaure Contextual Ontological Concepts Extraction
Fabio B. Losa, Pau Origoni and Gilbert Ritschard Experiences from a Socio-Economic Application of Induction Trees
Ricardo Martinez, Nicolas Pasquier, Claude Pasquier and Lucero Lopez-Perez Interpreting Microarray Experiments Via Co-expressed Gene Groups Analysis (CGGA)
Shin-ichi Minato Symmetric Item Set Mining Based on Zero-suppressed BDDs
Mizuho Mishima and Makoto Kikuchi Mathematical Models of Category-Based Induction
Makoto Miwa, Daisaku Yokoyama and Takashi Chikayama Automatic Construction of Static Evaluation Functions for Computer Game Players
Isabel Nepomuceno Chamorro, Juan Antonio Nepomuceno Chamorro, Roberto Ruiz and Jesus S. Aguilar-Ruiz Databases Reduction simultaneously by Ordered Projection
Mihaela Oprea Mapping Ontologies in an Air Pollution Monitoring and Control Agent-based System
Aritz Perez, Pedro Larranaga and Inaki Inza Information Theory and Classification Error in Probabilistic Classifiers
Joe Phillips, Ronald Edwards and Raghuveer Kumarakrishnan Checking Scientific Assumptions by Modeling
Gonzalo Ramos-Jimenez, Jose del Campo-Avila and Rafael Morales-Bueno Incremental Algorithm Driven by Error Margins
Nazha Selmaoui, Claire Leschi, Dominique Gay and Jean-Francois Boulicaut Feature Construction and delta-Free Sets in 0/1 Samples
Roberto Theron Visual Knowledge Discovery in Paleoclimatology with Parallel Coordinates
Hye Sung Yoon, Sang Ho Lee, Sung Bum Cho and Ju Han Kim A Novel Framework for Discovering Robust Cluster Results
Li Juan Zhang and Zhou Jun Li Gene Selection for Classifying Microarray Data Using Grey Relation Analysis (canceled)
|
Armando Fernandes and Susana Nascimento Automatic Water Eddy Detection in SST Maps Using Random Ellipse Fitting and Vectorial Fields for Image Segmentation
Ata Kaban, Jianyong Sun, Somak Raychaudhury and Louisa Nolan On Class Visualisation for High Dimensional Data: Exploring Scientific Data Sets
Tomasz Stepinski, Soumya Ghosh and Ricardo Vilalta Automatic Recognition of Landforms on Mars Using Terrain Segmentation and Classification
|
Pedro Ferreira, Paulo J. Azevedo, Rui Brito and Candida G. Silva Mining Approximate Motifs in Time Series
ThanhPhuong Nguyen and Tu Bao Ho Prediction of domain-domain interactions using inductive logic programming from multiple genome databases
|
17:25-17:55 |
Coffee Break |
17:55-19:10 |
Poster Session |
Clustering (chair: Ricard Gavalda) |
|
See the list of papers above. |
Heidi Koivistoinen, Minna Ruuska and Tapio Elomaa A Voronoi Diagram Approach to Autonomous Clustering
Jae-Seong Ahn, Yang-Won Lee and Key-Ho Park Classification of Changing Regions Based on Temporal Context in Local Spatial Association
Jan Poland and Thomas Zeugmann Clustering Pairwise Distances with Missing Data: Maximum Cuts versus Normalized Cuts
|
20:00- |
Business Meeting |
Banquet |